Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś jakie korzyści daje stretching w treningu siłowym?
Stretching to nic innego jak ćwiczenia rozciągające mięśnie, które mają na celu ich uelastycznienie i poprawę zakresu ruchu w stawach.
Dla każdego stawu istnieje inny zakresu ruchu związany z optymalnym codziennym funkcjonowaniem. Jeżeli chcemy utrzymać zdrowie oraz uniknąć bólu, musimy zadbać o fizjologiczny zakres ruchu w naszym ciele. Warto zaznaczyć, że istnieją sporty takie jak akrobatyka sportowa czy pewne rodzaje tańca, w których wymagany zakres ruchu wykracza ponad fizjologię, ale nie o tym dzisiaj.
Wyróżniamy dwa rodzaje stretchingu:
Stretching statyczny polega na utrzymywaniu pozycji rozciągnięcia mięśni przez określony czas (15-30s). Ostatnie badania pokazują, że stretching statyczny zmniejsza wytrzymałość i siłę mięśnia, dlatego nie zaleca się rozciągania statycznego przed dużym wysiłkiem fizycznym. Chodzi tutaj o ćwiczenia siłowe, trening, czy zawody.
Stretching statyczny powoduje trwałe rozciągnięcie włókien mięśniowych, co korzystnie wpływa na nasze codzienne poruszanie się, aktywność fizyczną, a także zapobiega kontuzjom, które często są spowodowane nierozciągniętymi mięśniami oraz małymi zakresami ruchu w stawach. Nie możemy też zapominać, że sama elastyczność mięśnia nie uchroni nas przed urazami. Potrzebujemy do tego jeszcze odpowiedniej siły mięśniowej i kontroli motorycznej.
Stretching statyczny będzie dobrym rozwiązaniem między treningami.

Stretching dynamiczny polega na wykonywaniu dynamicznych ruchów w możliwie pełnym zakresie. Jest często wykorzystywany jako element rozgrzewki przed treningiem. Podczas rozciągania dynamicznego, mięśnie są lepiej ukrwione, a co za tym idzie, większe ilości tlenu są do nich transportowane. W przypadku tego rodzaju ćwiczeń przyzwyczajamy mięśnie do wysiłku i intensywnego ruchu. Musimy jednak pamiętać o wykonywaniu rozciągania dynamicznego na rozgrzanych mięśniach, czyli po wstępnej części rozgrzewki, która podnosi temperaturę naszego ciała (np. bieżnia, wioślarz itp.).
Ćwiczenia rozciągające tego typu to na przykład dynamiczne skłony, przysiady i okrężne ruchy stawów rąk i nóg.
Pamiętaj! Rozciąganie może powodować dyskomfort, ale nie ból! Nie zapominaj o stretchingu jeżeli trenujesz siłowo, ponieważ prawidłowy zakres ruchu w stawach jest niezbędny do uzyskania prawidłowej techniki wykonywanych przez nas ćwiczeń.