Studio treningu personalnego Aktywna Przestrzeń Kraków

Mała ruchomość stawu biodrowego, a ból odcinka lędźwiowego?

Co wspólnego ma odcinek lędźwiowy ze stawem biodrowym? Chociażby miednicę! A także ogrom struktur mięśniowych, które miednicę, kręgosłup i biodro łączą w biomechaniczną całość. A mechanika jest tutaj ogromnie ważna! Dlaczego? 

Staw biodrowy jest punktem obrotu dla miednicy i  kończyny dolnej(nogi). Co to znaczy? Kiedy chcesz się obrócić np. w prawo i obie stopy stoją na ziemi, miednica i kręgosłup obracają się na stawie biodrowym. Kiedy chcesz podnieść nogę na stopień, możesz to wykonać, ponieważ biodro obraca się w miednicy!

Jeśli ruchomość w biodrach będzie zbyt mała, będziesz wiele ruchów kompensować kręgosłupem. Chód, bieg, przysiad. Wyobraź sobie, że masz zbyt małe zgięcie w stawie biodrowym – dużo siedzisz, zginacze biodra są przykurczone. W dolnym etapie przysiadu, zgięcie biodra będzie zastępowane zgięciem kręgosłupa lędźwiowego. Dźwigany przez Ciebie ciężar będzie bezpośrednio uderzał w twój dolny kręgosłup. Nie brzmi to dobrze prawda?

Przeciążony odcinek lędźwiowy będzie chciał się bronić i wygeneruje wiele napięć, które będą powodować ból. Ból i napięcia mogą powodować dalsze dysfunkcje. 

Również napięte struktury stawu biodrowego – głównie rotatory biodra, będą „szarpać” za kość krzyżową co będzie generowało dodatkowe bóle.

Jedno jest pewne: ruchomość stawów biodrowych jest kluczowa dla miednicy i kręgosłupa. Im lepszą masz kontrolę ruchomości w biodrze, tym dłużej będziesz młody, a Twoje ciało mniej się będzie zużywać!

Czujesz ból stawu biodrowego? A może trudno wykonuje Ci się jakieś ćwiczenia? Napisz do nas. Pomożemy!

Kliknij aby ocenić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE TRENINGOWĄ

Umów sie